Úvodní stránka > Aktuality > Mezinárodní cvičení „BRNEX I“ pod záštitou 7. mb u Centra simulačních a trenažérových technologií v Brně

Mezinárodní cvičení „BRNEX I“ pod záštitou 7. mb u Centra simulačních a trenažérových technologií v Brně

Ve dnech 23. – 27. 4. 2018 se 74. lehký motorizovaný prapor Bučovice a partnerský rakouský 3. průzkumný prapor Mistelbach účastní za řízení 7. mechanizované brigády Hranice na Centru simulačních a trenažérových technologií v Brně (CSTT) velitelsko-štábního cvičení s počítačovou podporou typu CPX/CAX (Command Post Exercise/Computer Assisted Exercise).

Při zahájení cvičení byl představen jeho koncept , kdy pro potřeby výcviku byly na straně nepřítele vytvořeny fiktivní státy – účastníci konfliktu SKOLKAN. Označení napadených států NATO zůstalo zachováno. Koncepce cvičení vychází z operačního rozkazu velitele 7. brigádního úkolového uskupení (7. bÚU) k provedení operace „BACKYARD“.

Hlavním námětem cvičení je procvičit štáb 74. lmopr v sestavě brigádního uskupení včetně rakouského 3. průzkumného praporu v plánování a řízení bojové operace vedené v symetrickém prostředí vysoké intenzity.

Pro naplnění stanovených výcvikových cílů je připraven obsáhlý plán rozehry, který je řízen pomocí aplikace JEMM (Joint Exercise Management Module), standardně využívaným v partnerských simulačních centrech NATO. V umělém prostředí je simulován nepřítel, který společně s rozehrávanými incidenty působí na manévrové jednotky. Realizované procesy se v reálném čase promítají do řídící a plánovací činnosti obou cvičících praporů.

Výcviku na CSTT se vše podřizuje přiblížení se skutečnému boji. Komunikace probíhá přes rádiovou a datovou síť a dochází ke skutečnému rušení sítí a datovým výpadkům. Veškerá hlášení musí být podle taktických pravidel, jejichž dodržování kontroluje řídící cvičení velitel 7. mechanizované brigády plukovník Jiří David.

Cvičení se celkem účastní 134 příslušníků bojových jednotek AČR a rakouského BundesheerUnser Heer. Jednotky 7.  mechanizované brigády se připravují na květnové cvičení „SCREENER“, které bude probíhat ve výcvikovém prostoru Libavá a chráněné krajinné oblasti Beskydy.  Na pozicích dělostřeleckých návodčí u manévrových jednotek působí příslušníci 13. dělostřeleckého pluku Jince. Prvky brigádního úkolového uskupení jsou zastoupeny příslušníky 15. ženijního pluku Bechyně a 22. základny vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou.

Fotogalerie

Nahoru