image001.jpg
  • 22.12.2016
  • David Žůrek

Vážení příslušníci Centra simulačních a trenažérových technologií Brno (CSTT), Vážení čtenáři našich web stránek, dovolte mi při příležitosti ukončení roku 2016 a s příchodem roku 2017 poděkovat za odvedenou práci v rámci CSTT Brno a popřát Vám mnoho pracovních i životních úspěchů v nadcházejícím roce.

            Rok 2016 byl pro nás rokem, kdy se po několika letech absence investičních výdajů podařilo Centru simulačních a trenažérových technologií v Brně dokončit akviziční proces několika projektů, a tím zahájit proces obnovy a rozšíření schopností v oblasti přípravy personálu AČR.

            CSTT se snaží využít veškerých možností, které armádní legislativa umožňuje. Kromě již zmíněné realizace investičních výdajů resortu, naše centrum využívá nejen možnosti poskytnuté v rámci programu FMF (Foreign Military Financing), tzv. americké pomoci, ale i realizací projektů obranného výzkumu, vývoje a inovací.

            V roce 2016 byla zahájena modernizace dělostřelecké učebny v oddělení ve Vyškově, jejímž cílem byla obměna HW komponentů a získání schopností pro výcvik specialistů FO (Forward Observer) a FAC (Forward Air Controller). Dále díky programu FMF je v procesu technická podpora systému konstruktivní simulace OneSAF, jež spočívá v podpoře realizace integrace tohoto systému do výcvikového prostředí české armády. Základní předpoklad, provedení školení a kurzu příslušníků centra byl v letošním roce naplněn a v příštím roce bude ukončen proces zavedení systému OneSAF do výcviku. To je jedna z priorit Centra v rozšíření výcvikových schopností.

            V roce 2016 byly ukončeny 3 projekty obranného výzkumu zaměřené na výcvik osádek, výcvik sesednuté pěchoty a přípravy velitelů a štábů (Taktický výcvik osádek, Taktický výcvik pěchoty, Výcvik velitelů a štábů). Všechny projekty byly úspěšně obhájeny, centrum převzalo jejich výsledky a zahájilo proces integrace získaných benefitů do systému výcviku. Chtěl bych zdůraznit nejvýznamnější přírůstky, které spočívají v nových konfiguracích pro virtuální simulátory. Jedná se o konfigurace pro vozidla Iveco, Pandur, Kajman, T-810 a Toyota. Druhým přírůstkem je systém z rodiny „Serious Games“, tedy 13 licencí systému VBS-3. Třetím, stejně důležitým přírůstkem, který bych rád zmínil, je 150 ks nových entit různých kategorií pro systém konstruktivní simulace OneSAF. Entity, představují spolu s terénními databázemi nejnáročnější krok při implementaci systému do národního prostředí a do systému přípravy velitelů a štábů. Závěrem v oblasti projektů výzkumu, bych rád zdůraznil, že i v roce 2017 bude CSTT pokračovat v realizaci projektů vývoje, protože jsou schváleny projekty MOB-EXCON a BRÁNA. První z nich představuje realizaci umístění řídicího systému EXCON (živá simulace) do vozidlové platformy s cílem poskytnout mobilní řízení a vyhodnocení cvičení se živou simulací v reálném čase v požadovaném prostoru. Druhý projekt, BRÁNA, představuje propojení systému OneSAF a systému C2 (OTSVŘ) a tím vytvářet reálné podmínky pro přípravu štábů řídit současné operace.

            V měsících listopad a prosinec byly u CSTT prováděny akceptační a integrační zkoušky (dále jen AIZ) technického zhodnocení simulátoru SSS-BV. Jejich cílem bylo prověřit technické parametry zhodnocení řídicího systému EXCON a tím vytvořit podmínky pro jeho převzetí a následného využití při výcviku jednotek a útvarů AČR s prostředky živé simulace.

            Účelem vlastního technického zhodnocení bylo rozšíření schopností SSS-BV zavedeného do AČR v roce 2011, přechod řídícího SW na kódování OSAG-2 tak, aby bylo možné společně využívat uvedený střelecký a soubojový simulátor se všemi jeho komponenty, druhy zbraní a simulace prostředků napadení. Účelem bylo získat i rozšířenou schopnost připojit větší počet entit živé simulace a schopnost připojit jiné systémy živé simulace s kódování OSAG 2.0, a tím zabezpečit propojení s ostatními systémy živé simulace NATO při vedení společných operací. 

            V neposlední řadě CSTT převzalo v měsíci prosinci střelecký simulátor pro výcvik ve střelbě z ručních zbraní SAVIT, jenž umožňuje simulovat střelbu ze zbraní zavedených v AČR – pistole Phantom, útočná puška Bren a lehký kulomet Minimi.

            Nesmírně si Vážím práce všech příslušníků centra, pomoci našich nadřízených zejména z Velitelství výcviku – VA Vyškov a GŠ AČR, spolupráci s útvary a zařízeními AČR a Vojenské policie.

            Úkolem CSTT v roce 2017 je splnit hlavní opatření plánu činnosti s cílem zabezpečit přípravu personálu ReMO, výcvik, rozvoj a modernizaci CSTT v souladu s Plánem využití simulačních a trenažérových technologií v těsné provázanosti s hospodárným využitím přidělených finančních prostředků a v návaznosti na komplexní přípravu vedoucích pracovníků a příslušníků CSTT.

            I v tomto duchu bylo provedeno Velitelské shromáždění CSTT v prostorech Pastoračního centra v Lulči, ve dnech 14. – 15. prosince 2016, kde jsem mohl konstatovat, že úkoly roku 2016 byly splněny a příslušníkům CSTT jsem objasnil způsob plnění úkolů v roce 2017

 

S přáním jen toho nejlepšího,   

 Velitel CSTT Brno

pplk. Ing. Jiří Simmer