Úvodní stránka > Aktuality > Vojáci vyčlenění do 141. praporu logistiky si v Centru simulačních a trenažérových technologií vyzkoušeli simulaci reálných bojových situací

Vojáci vyčlenění do 141. praporu logistiky si v Centru simulačních a trenažérových technologií vyzkoušeli simulaci reálných bojových situací

Do cvičení CAX „FIRST STEP 2018“, které se uskutečnilo od pondělí 5. března do pátku 9. března v Centru simulačních a trenažérových technologií v Brně, se zapojilo 68 příslušníků 14. pluku logistické podpory vyčleněných do 141. praporu logistiky 4. brigádního úkolového uskupení.

Příslušníci 141. praporu logistiky zde pod velením plukovníka Karla Zapletala, zástupce velitele 14. pluku logistické podpory Pardubice, zúročili své zkušenosti z předcházejícího výcviku a zdokonalili se v procesu plánování a řízení bojové činnosti. Výcvik byl zaměřen zejména na řízení boje, které zahrnuje rozpracování a vydání dílčích rozkazů podřízeným jednotkám a následné řízení jejich činnosti.

„Cvičení CAX „FIRST STEP 2018“ bylo dalším z řady kroků k dosažení připravenosti štábu 141. praporu logistiky k plnění úkolů v rámci jeho začlenění do 4. brigádního úkolového uskupení. V červnu totiž čeká naše vojáky stěžejní cvičení letošního roku, kdy se uskuteční certifikace některých prvků 4. brigádního úkolového uskupení,“ popisuje cíl a význam cvičení plukovník Karel Zapletal.

„Osobně oceňuji význam tohoto cvičení, kdy počítače simulují procesy v reálném čase. Řízené simulace reálných bojových situací podporují přípravu na plnění úkolů této jednotky, zejména pak umožňují štábu praporu zdokonalit se v procesu plánování a řízení bojové činnosti,“ dodal plukovník Karel Zapletal.

CAX (Computer Assisted Exercise) je počítačem podporovaná metoda výcviku velitelů a jiných řídících pracovníků ozbrojených složek, jejímž cílem je dosáhnout
u cvičících dojem provádění skutečných operací a činností. Tato metoda využívá konstruktivní simulace procesů a jevů potenciálně a fakticky vznikajících nebo existujících při provádění specifikované činnosti, rozhodovacího procesu a procesu velení jednotkám v boji.

Fotogalerie

Nahoru