Živá

Systémy živé simulace představují soubor hardwarových a softwarových prostředků určených pro taktický a střelecký výcvik s reálnými zbraněmi. Jsou využitelné pro všechny typy vojenské techniky jako jsou ruční zbraně, bojová vozidla a letectvo. Technologická podstata systémů živé simulace vychází z principu vysílání a přijímání laserového záření, které je iniciované u ručních automatických zbraní pomocí střelby cvičnou municí (otřesová a zvuková čidla) a u vozidel pomocí propojení na systém řízení palby (elektronicky). Systémy živé simulace se rozdělují na instrumentovatelné a neinstrumentovatelné. Instrumentovatelné systémy disponují rádiovým komunikačním systémem, který umožňuje dálkové ovládání, nastavení a monitorování stavu a GPS pozice simulačního kompletu z řídícího pracoviště. Oproti tomu neinstrumentovatelné systémy nedisponují těmito funkcemi a je nutné jejich nastavení na místě, kde se simulátor nachází. Z tohoto hlediska jsou neinstrumentovatelné systémy živé simulace méně efektivní a zastaralé.           

Historie živé simulace sahá v rámci AČR až do roku 2002, kdy byl dodán první systém od americké firmy Lockheed Martin s názvemMILES. Taktický simulátor MILES byl dodán pro automatické ruční zbraně Sa. 58, UK. 59 pro RPG-7, KONKURZ a pro vozidla T-72, BVP-1 a BVP-2 a vozidlo BRDM. MILES byl dodán bez komunikačního systému s možností ad-hoc upgradu. Systém nebyl nikdy upgradován a je postupně nahrazován novými simulačními systémy, které splňují technologické trendy současnosti.

            V roce 2006 byl do AČR dodán firmou VILIS M.I.C. rekonfigurovatelný střelecký a taktický simulátor SSTBV/M, který je vybaven komunikačním systémem a je určen pro vozidla BVP-2 a T-72 M4CZ. Simulátor byl dodán v počtu 3 kusů spolu se sadou terčových čidel, která umožňují výcvik ve střelecké přípravě díky funkci simulace balistické křivky bez použití ostré munice. Rekonfigurovatelný znamená funkci dva v jednom. Díky možnosti záměny několika kabelových propojení a softwarové změně je možné použít jeden simulátor na dva rozdílné typy bojové techniky.

            V roku 2011 byl do AČR dodán firmou SAAB v současnosti technologicky nejmodernější simulátor SSS-BV, který je určený pro kolová vozidla Pandur. Simulátor pracuje stejně jako SSTBV/M ve dvou autonomních režimech a to ve střeleckém (podpora simulace balistické křivky) nebo taktickém (vozidlo vs. vozidlo). Operační vzdálenost pro udržení spojení mezi simulačními komplety na vozidlech a řídícím pracovištěm je až 45 km2. Součástí dodávky bylo 96 kusů terčových senzorů pro výcvik ve střelecké přípravě společně s vyhodnocovací jednotkou.

Více o systémech živé simulace...

Nahoru