Konstruktivní simulace

Taktický simulátor

Pracoviště operátora taktického simulátoru se skládá ze stolního počítače, který je vybaven dvěma monitory. Na prvním monitoru je zobrazen mapový podklad, kde lze sledovat průběh simulace. Na druhém pak operátor ovládá přidělené jednotky za pomoci editorů a úkolové matice. Zmíněné pracoviště je dále vybaveno sluchátky a vysílačkou pro komunikaci v rámci jednotky, ale i s nadřízeným prvkem. Pracoviště operátora může být doplněno i o IP telefon.

ts.jpg

Simulační software

V současné době používá AČR pro konstruktivní simulaci software OneSAF Testbed Baseline verze 2.5 (OTB 2.5), s výhledem přechodu na software One Semi Automated Force (OneSAF). Jedná se o programy typu SAF (Semi Automated Forces – tzn. částečně samočinné jednotky).  

OTB

Jedná se o několik let používaný program konstruktivní simulace, který se dle potřeb výcviku a požadavků cvičících stal široce využívaným. V současnosti lze s jeho využitím uskutečnit široké spektrum výcviku typu CAX. Program je nadále upravován a přizpůsobován dle potřeb  AČR, zejména v souvislosti se zaváděním nové výzbroje a techniky. Jedná se zejména o následující úpravy:

  • česká lokalizace grafického rozhraní (GUI);
  • implementace/tvorba a doplnění terénních databází dle zámyslu AČR (nejprve VVP, poté ostatní prostory ČR, později prostory české AOR v Kosovu, vybrané prostory v Afghánistánu – provincie Lógar a ostrov Bioko – rovníková Afrika)
  • implementace parametrů české munice, zbraňových systémů, techniky a struktur jednotek AČR (organických, ale i úkolových uskupení různých stupňů)
  • implementace nových prvků – entit  v závislosti na zkušenosti jednotek v zahraničních operacích
  • modely chování – drilly českých jednotek

Systém byl rozšířen o prvky Integrovaného záchranného systému IZS a je široce využíván pro výcvik krizových štábů/specialistů IZS, především HZS a PČR.

otb.jpg

OneSAF

Simulační systém OneSAF Objective System verze 5.0 International vychází ze svých předchůdců (simulačních systémů OTB a ModSAF), se jedná však o nově vytvořený systém s ohledem na aktuální požadavky a zkušenosti získané při implementaci předchůdců. V některých parametrech se tedy jedná o „podobný“ simulační systém, v jiných jsou odlišnosti ovšem dosti výrazné. Mezi novinky patří:

  • možnost běhu na platformě Linux i Windows
  • modulární architektura; v případě potřeby je možné některé komponenty/stanice vyjmout a případně nahradit jinými
  • nová architektura umožňující škálovatelnost, oddělení vlastní simulace od ovládacích komponent, centrální řízení průběhu simulace, odstranění mnohých vnitřních omezení, modulární koncept tvorby modelů a jejich chování atp.
  • více úrovní detailnosti simulovaných modelů entit, jejich chování a úkolů
  • nový formát terénních databází (OTF) umožňující např. použití velmi podrobných modelů budov (UHRB – Ultra High Resolution Building), detailní nastavení atributů jednotlivých objektů apod. – vedení bojové činnosti v zástavbě
  • až 25 stran s asymetrickými vztahy, (v OTB pouze 3 strany – modrý, červený a zelený)
  • zaměření se na simulaci současných bojových operací (asymetrické operace, boj s teroristy, ve městě, apod.)

Systém OneSAF se oproti OTB zcela odlišuje v architektuře síťového propojení (každá stanice plní specifickou roli – operátor, sim. jádro a Battlemaster. Operátor pracovní stanice má omezené pravomoci (je mu umožněno pouze to co ve skutečnosti), úkoluje pouze přidělené jednotky od Battlemastera, což omezuje vytváření nenadálých incidentů (rozehry dle takt. situace) – rozehra musí být pevně naplánována před zahájením simulace.

onesaf.jpg

3D vizualizace

Situce odehravájící se v prostředí konstruktivní simulace za využití simulačního software je možné vizualizovat do 3D pohledu pomocí 3D emulátoru MetaVR.

3d.jpg