Mezinárodní cvičení PRECERTEX 2023

mobex.jpg
  • 31.8.2023
  • Leoš Pašek

Ve dnech 18. – 25. 8. 2023 příslušníci SkŽSV (Skupina živé simulace a výcviku) zabezpečovali výcvik 3. ÚU MN BG (Mnohonárodní úkolové uskupení[1]) ve slovenském výcvikovém prostoru Lešť za podpory TSS (Taktický soubojový simulátor[2]).

Samotný výcvik předcházela instalace a rektifikace jednotlivých komponentů TSS. Výcviku se zúčastnilo bezmála 200 cvičících z české, slovenské, slovinské a německé strany. Byly využity střelecké simulátory pro bojové vozidlo BVP-2, ostatní technika byla vybavena univerzálním terčovým systémem. Slovenská vozidla AKTIS a slovinská vozidla VALUK byla také vybavena tímto typem simulátoru.

V pondělí 21. 8. 2023 proběhl STARTEX nástupem cvičících jednotek, který zahájil velitel 3. MN BG plukovník gšt. Ing. Miroslav Vybíhal, MSS.

V  podvečerních hodinách bylo zahájeno samotné cvičení, během než si vojáci mohli sami vyzkoušet možnosti a schopnosti simulátoru TSS.

Během středečního dopoledne byly jednotky doplněny o zásoby a byla provedena obměna baterií v jednotlivých komponentech TSS.

Ve čtvrtek 24. 8. 2023 v dopoledních hodinách se konal Media Day, na který přijeli reportéři různých médií. Reportéři měli možnost vidět „reálnou“ bojovou situaci, zobrazenou v zařízení MOB-EXCON. Výcvik s TSS je ,,reálným bojem“ s tím rozdílem, že jednotky používají cvičnou munici, která iniciuje paprsek laserového zářiče umístěné na ručních zbraních a vojenské technice.

Ve slovenském výcvikovém prostoru si příslušníci SkSTT ověřili schopnost instalace systémů na českou, ale i zahraniční techniku v extrémních teplotních podmínkách, kdy teplota přes den neklesla pod 30°C.

Cvičení PRECERTEX prověřilo možnosti a schopnosti TSS, které budou následně využity na CERTEX 2023 v měsíci září.

Tex a foto: kpt. Ing. Šárka Krejčiříková

[1] Hlavním úkolem uskupení je svojí přítomností demonstrovat odhodlání spojenců bránit státy na východním křídle Severoatlantické aliance, odstrašit možného agresora a v případě napadení území Slovenska jej bránit. Součástí mnohonárodního štábu jsou i národní prvek podpory, jednotka Vojenské policie.

Pod velením pozemní části Mnohonárodního bojového uskupení působí mnohonárodní prapor, který je dislokován v prostoru Lešť.

[2] TSS je jedním z prostředků živé simulace založené na využití laserového záření, simulující ostrou střelbu. Každý voják je vybaven laserovým zářičem umístěným na dlouhé zbrani a soupravou jednotlivce umožňující detekci zásahu laserového paprsku. Dále je vybaven zařízením pro sledování pohybu pomocí technologie GPS a zařízením pro přenos informací o aktuálním stavu. Detekční soupravou jsou vybavena i všechna vozidla podílející se na cvičení. Bojová vozidla jsou rovněž vybavena simulátorem umožňujícím střelbu ze všech dostupných zbraní. Přenos veškerých informací (pohyb, střelba, zásah a další) mezi EXCON a všemi entitami (osoby, vozidla, zbraňové systémy) má na starosti komunikační systém. Veškerá data jsou nahrávána a po skončení (resp. i v průběhu) cvičení je možné je využít pro účely rozboru a vyhodnocení.

Systém funguje jako soustava senzorů, která snímá laserové signály iniciované vystřelením cvičené munice. Vyhodnocuje se přesnost a efektivita zásahu a na základě toho je pak zasažený voják z další akce vyřazen, případně označen jako zraněný a jeho stav vyžaduje ošetření a následnou evakuaci.

Mezinárodní cvičení PRECERTEX 2023