Poslední CAX Odboru simulačních a trenažérových simulací v prostorách Univerzity obrany Brno

  • 24.11.2022
  • Josef Kříž

Ve dnech 22. 8. - 26. 8. 2022 se v prostorách Univerzity obrany na Odboru simulačních a trenažérových technologií uskutečnilo poslední cvičení s jednotkami vojenských hasičů.

Od září se tento odbor postupně přestěhuje na své nové působiště, které se nachází uvnitř areálu Kasáren Dědice ve Vyškově.

Cílem cvičení bylo udržování a zvyšování odborné erudice a praxe velitelů zásahů ve vedení a řízení zásahů II. a III. stupně požárního poplachu v souladu se standardy s IZS a NATO.

Cvičení se zúčastnili příslušníci vojenských hasičských jednotek dislokovaných ve vojenských újezdech  -Boletice, Hradiště, Libavá, Vyškov. Rozehru scénářů řídili hasiči Centra zabezpečení munice a hlavním tématem bylo hašení rozsáhlého požáru polních a lesních porostů v prostoru VVP Březina na cvičišti pro BVP. Hasiči si při simulaci mimořádné události procvičili své schopnosti velitele zásahu na operační i taktické úrovni při II. a III. stupni požárního poplachu a činnosti hašení požáru pomocí pozemní a letecké techniky. Dále pak komunikaci mezi krajským operačním a informačním střediskem (KOPIS), jednotkami sboru dobrovolných hasičů a dalšími složkami IZS a útvaru. Na jednotlivých pozicích se průběžně vystřídali a vyzkoušeli si tak všechny funkce. Tím došlo ke sladění jednotlivých postupů.

Díky využití 3D vizualizace si velitel zásahu a příslušníci rozehry mohli lépe představit reálnou situaci a likvidaci požáru tak řešit efektivněji.

Cvičení bylo rozděleno do dvou etap, kdy se jedna skupina cvičících hasičů účastnila v pondělí a v úterý a druhá skupina ve středu a čtvrtek. V pátek proběhlo vyhodnocení se skupinou rozehry, úprava scénářů a zpracování podnětů pro další cvičení, které proběhne již na nové vyškovské budově.

Během cvičení probíhalo průběžné vyhodnocování jednotlivých scénářů, což pod odborným řízením pplk. Kaňové a mjr. Šimka přispělo ke splnění všech předem daných cílů. 

Cvičení se zúčastnili, k vzájemnému sdílení poznatků, také zástupci z Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje územního odboru Vyškov – mjr. Ing. Antonín Bastl, Olomouckého kraje územního odboru Prostějov - plk. Ing. Marek Sobek, por. Ing. Jan Jančík, nprap. Zdeněk Voldán a Moravskoslezského kraje – plk. Ing. Richard Franc, mjr. Ing Marian Mrózek, kteří projevili zájem o spolupráci s CSTT v dalších letech.

 

Autor: npor. Ing. et Ing. Michaela Říhová