Úvodní stránka > Aktuality > Příprava dělostřelců za podpory CSTT Vyškov proběhla úspěšně

Příprava dělostřelců za podpory CSTT Vyškov proběhla úspěšně

V týdnech 25.1-29.1 a 1.2-5.2.2016 probíhala u CSTT Vyškov příprava důstojníků a specialistů koordinace palebné podpory 13. dělostřeleckého pluku (13.dp) Jince. Příprava byla rozdělena do dvou částí, v týdnu 25.1-29.1 se přípravy účastnili příslušníci 131. dělostřeleckého oddílu (131.do) Jince,  v týdnu 1.2-5.2 příslušníci 132. dělostřeleckého oddílu (132.do) Jince.

Samotnému provedení předcházela příprava od 11.1-15.1., při které plánovací a řídicí tým pod vedením majora  Ing. Jiřího PALIČKY, zástupce velitele 132.do Jince, připravil jednotlivé scénáře a v součinnosti s příslušníky CSTT Vyškov byli vyškoleni operátoři simulátorů z řad příslušníků 13.dp Jince.

Samotné cvičení bylo zaměřeno na zdokonalení dělostřeleckých specialistů v oblasti poskytování palebné podpory mechanizovaným jednotkám při útoku. Na simulátoru byla rozehrána taktická situace útočící mechanizované brigády, která je podporována brigádní dělostřeleckou skupinou o síle čtyř dělostřeleckých oddílů.

Úkolem cvičících bylo na základě taktické situace a palebných možností přiděleného dělostřelectva zplánovat dělostřeleckou podporu útoku. Všechny skupiny tento úkol splnily a ukázaly tak svou odbornou připravenost v oblasti plánování a koordinace palebné podpory na stupni prapor/brigáda.

Poslední den cvičení pak byl věnován plánování dělostřelecké podpory jedním oddílem ve prospěch mechanizovaného praporu, kdy si všechny skupiny vyzkoušely reálné aktuální možnosti dělostřelecké podpory a zplánovaly a úspěšně provedly palebné ničení opěrného bodu nepřátelské čety.

Celkově lze hodnotit kladně spolupráci mezi 13.dp Jince a CSTT Vyškov, která přináší cenné zkušenosti oběma subjektům. Zvláštní poděkování patří plánovací a řídící skupině ve složení major PALIČKA, nadporučík RYBÁŘ, poručík SMRČKA, rotný GÁL (všichni 132. do) a nadrotmistr VÁCLAVÍK (CSTT Vyškov). 

V roce 2016 je plánováno ještě několik cvičení 13.dp s využitím simulačních technologií u CSTT Vyškov.

Fotogalerie

Nahoru