Výcvik 2. roty 42. mechanizovaného praporu s TSS

pandur_v_postaveni.jpg
  • 24.11.2022
  • Josef Kříž

Ve dnech 10. – 16. září 2022 se příslušníci OdV OSTT Vyškov (Oddělení výcviku) zabezpečovali výcvik 2. mechanizované roty 42. mechanizovaného praporu za podpory [1]TSS (taktický soudobý simulátor). Výcvik se konal ve vojenském prostoru VúJ Hradiště. Příslušníci OdV zabezpečovali dva výcviky této jednotky. Vojáci z 2. roty 42. mechanizovaného praporu zařazeni do skupiny NRF (NATO-Response Force) a vojáci téže roty zařazeni do skupiny, která je vyčleněna k posílení východního křídla Severoatlantické aliance na Slovensku.

            Výcvik příslušníků skupiny NRF prováděli výcvik v prostoru VúJ Hradiště u Ruské věze a dále až k Temnému Vrchu.

            Výcvik příslušníků skupiny vyčleněné k posílení hranic Slovenska prováděli výcvik v prostoru SST ŽDÁR.

            Příslušníci obou skupin byli vybaveni zařízením detekce osoby (PDD), který simuluje oběť zásahu přímé nebo nepřímé palby. Jednotliví vojáci, mající na sobě zařízení PDD, obdrží zpětnou vazbu prostřednictvím vestavěného reproduktoru a všechny údaje o výcviku jsou uloženy pro pozdější rozvor po akci (AAR), zařízením zpětné vazby bitvy (EFD) s funkcí pomoci spolubojovníkovi, zařízení EFD zlepšuje schopnost detekovat simulovaný stav zranění / zabití. Dále byli vojáci vybaveni vysílači zbraní (SAT). Vysílač SAT simuluje palbu z malých zbraní. Laser SAT vysílá ID střílející vojáka a typ munice.

Cvičící využili pro svůj výcvik i simulátor pro vozidlo KBVP Pandur, kdy tento simulátor umožňuje střelbu z reálných zbraní za pomoci laseru, kdy tento laser je dvoucestný. Metodika střelby z lafetovaných zbraní při použití simulátoru TSS je shodná s metodikou střelby ostrou municí. Střelec-operátor zaměřuje lafetované zbraně na cíl pomocí zaměřovacího systému bojového vozidla a simulátor umožňuje volbu množství a druhu použité munice ve vozidle Pandur. Simulátor zabezpečuje simulaci balistiky střelby z lafetovaných zbraní v závislosti na zvoleném typu zbraně, zamíření zbraně, rychlosti vlastního vozidla a simulované použité munici. Simulátor umožňuje nácvik střelby s PTŘS vyhodnocením správného zamíření zaměřovačem střelce-operátora a odpálením ovladačem v režimu „vystřel a zapomeň“.

Příslušníci 2. mechanizované roty 42. mechanizovaného praporu se simulátorem TSS mají zkušenost s používáním jednotlivých komponentů TSS. Pro velitele cvičících jednotek byl  průběh jednotlivých výcviků zdokumentován a následně byl vyhodnocován díky datům, které byly ukládány v průběhu celého výcviku za podpory zodolněného notebooku ManPack.

Text: kpt. Ing. Šárka Krejčiříková

Foto: nrtm. Jakub Grohar

 

[1] TSS je jedním z prostředků živé simulace založené na využití laserového záření, simulující ostrou střelbu. Každý voják je vybaven laserovým zářičem umístěným na dlouhé zbrani a soupravou jednotlivce umožňující detekci zásahu laserového paprsku. Dále je vybaven zařízením pro sledování pohybu pomocí technologie GPS a zařízením pro přenos informací o aktuálním stavu. Detekční soupravou jsou vybavena i všechna vozidla podílející se na cvičení. Bojová vozidla jsou rovněž vybavena simulátorem umožňujícím střelbu ze všech dostupných zbraní. Přenos veškerých informací (pohyb, střelba, zásah a další) mezi EXCON a všemi entitami (osoby, vozidla, zbraňové systémy) má na starosti komunikační systém. Veškerá data jsou nahrávána a po skončení (resp. i v průběhu) cvičení je možné je využít pro účely rozboru a vyhodnocení.

Systém funguje jako soustava senzorů, která snímá laserové signály iniciované vystřelením cvičené munice. Vyhodnocuje se přesnost a efektivita zásahu a na základě toho je pak zasažený voják z další akce vyřazen, případně označen jako zraněný a jeho stav vyžaduje ošetření a následnou evakuaci.

Výcvik 2. roty 42. mechanizovaného praporu s TSS